Aliexpress Alışveriş Rehberi

Haziran 9, 2017 0 yorum 4940 okunma

Aliexpress!! Hazreti Aliexpress. Aliexpress nedir ne değildir, nasıl alışveriş yapılır, nasıl kutudan hıyar çıkmaz, kargosu nasıl takip edilir ? Hangi ürün beklediğinize değer, nasıl sabredilir, ortalama kargo süresi falan fişmekan gibi soruların hepsine cevap vereceğim. Siz de bu sayede taa çinden şunu aldım bunu aldım şekli yapabilceksiniz. Sen nereden biliyorsun derseniz 80’nin üzerinde alışveriş gerçekleştirmiş bulunuyorum. Tamam eyvallah alışveriş yapalım da öncelikle Aliexpresse üye olmamız gerekli. O nasıl oluyor derseniz buyurun burdan yakın: Aliexpress’e Üye Olmak

Neyse; Aliexpress neydi? Aliexpress emekti, aliexpress karşılıksız sevmekti. Şaka bir yana aliexpress efsane bir e-ticaret sitesi. Çin’in Gittigidiyor Aliexpress desek yanlış olmaz. Çinliler, Ruslar, Çekler, Alamanlar alayı buradan alışveriş yapıyor. “Bizim neyimiz eksik ulan ?” dedik. Biz de başladık yardımaya. Öyle bir site ki ne ararsanız bulabileceğiniz bir mecra hatta ibretlik fiyatlara. Powerbankler, usb kablolar, şarz aletleri, binbir çeşit bisiklet malzemesi, kıyafet, ayakkabı, ne ararsanız ya. İyi güzel bu kadar şey var da hepsini alabiliyor muyuz? Maalesef. Gümrükten geçmesi yasak olan birtakım ürünler var. Aliexpressten neler getirtemiyoruz peki ?

İthalatı yasak olan ürünler:
  • Kozmetik ürünleri( Makyaj malzemesi vs.)
  • Cep telefonu, 3G li tabletler. Yok anam ben aldım geçti diyenler var öyle böyle diyenler var ama elinizde patlar paranızdan olmayın hiç riske girmeyin. Hatta Aliexpress artık Türkiye’ye cep telefonu gönderme seçeneğini bile kapatmış durumda. Devlet diyor ki o vergiyi çatır çatır ödeyeceksiniz kardeşşş.
  • Tütün ve tütün ürünleri.
  • Alkollü ürünler.
  • Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin de ithalatı yasak.

Tamam bu ürünleri alamadık. Peki daha başka ne kısıtlamalar var?

Gümrük kıymeti gönderim başına toplam 30 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.  Ayrıca ticari miktar ve mahiyette olmaması gerekiyor. Oldu ki 30 Avroyu aştık başımıza ne gelecek. Şöyle ki her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro’yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;

  • AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
  • Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 olarak uygulanmaktadır.

Ve söz konusu eşyanın;

  • Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
  • Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
  • Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Yani aştığınız taktirde farz edelim ki 100 avroluk bir ürün aldınız. Ürün bedeli x 0,20 = ödeyeceğiniz vergi. 100 x 0,20 = 20 Avro vergisini ödeyeceksiniz maalesef.  Ama aliexpresste şöyle bir güzellik var. Bu tarz vergilerin alındığından haberdar olan sevgili satıcılar gönderdikleri ürün üzerine bedellerini düşük yazıyorlar. Bu sayede vergi ödemeden ürün sahibi olabiliyorsunuz. Bu aldığım maddeler gümrük mevzuatı ilgili mevzuatı okumak isteyenler buyrun buradan okusunlar. Mevzuat

Ne alıcaz peki aliexpressten ? Ne avantajı var ? Şöyle ki yukarda saydığımız ürünler dışında TR’de yüksek fiyatlı olup aliexpresste ucuz olan ürünler var. TR’de hiç olmayıp fiyatı gayet makul ürünler var. İyi fiyatlara çok kaliteli kulaklıklar var. Ki bu yazımdan sonra haftanın ürünleri adıyla yazı yayınlayacağım. Aliexpresste revaçta olan haftanın ürünlerini toplist şeklinde hazırlamayı da düşünüyorum.

Ürün ve Satıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler !!!

Kısıtlaması olan ürünleri öğrendik bunların dışında bir ürün beğendik. Nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Öncelikle ürünlerin fotoğrafları çoğunlukla stüdyo ortamında çekilmiş oluyor. Haliyle ulan ben ne sipariş ettim ne geldi moduna girmeden önce ürünün açıklamasını bir güzel inceleyin. Tutup da normalde pahalı olduğunu bildiğiniz bir ürünü ucuz fiyata görünce atlamayıp sazan.avi olmayın. Ürüne ait feedbacklere yani geri bildirimlere mutlaka bakın. Feedback ürünü daha önceden almış olan insanların ürün hakkında fikirlerini bildirdikleri kısım. Türk sitelerinden bildiğimiz yorum kısmı. Ancak yorumu sadece ürünü alanlar yapabiliyor. Hepsiburadadaki gibi manipüle edilme durumu söz konusu değil. Yorumları ekleyenler sizin benim gibi masum birer müşteri. Fotoğraf da ekleyebiliyorlar ki çok faydalı bir olay bu. Feedbacklere de şöyle göz atabilirsiniz:

Aliexpressten ürün almanın en kilit noktası ise kargo süresi. Benim bir siparişimdeki rekor kargo süresi 12 gün fakat gelmesinden ümidi kestiğim, 2 aydan daha uzun bir süre sonra elime ulaşan ürünüm dahi oldu. Ortalama teslimat süresi için 25-50 gün arası diyeyim ben size. Yani bu kadar bekliyorsunuz beklediğiniz ürün beklediğinize değsin. Bir de ürünü almadan önce siz yine de bir Türk sitelerine bakın belli olmuyor bazen getirtmiş olabiliyorlar. Beklemekten kurtarırsanız. Hani Türkiye’de kolay kolay bulamadığınız güzel şeyler olsun. Tutup taaa Çin’den çorap almanıza gerek yok. Ki fark edeceksiniz en faydalı olacağı kısım elektronik eşya ve çanta, aksesuar gibi şeylerde. Bu arada Çin malllarının itibarı ülkemizde pek hoş değil ama artık eskisi gibi de değil. Sonuçta İphone bile Çin’de üretiliyor. Şöyle ki üreticiler bana 1 dolar verirsen 1 dolarlık ürün 5 dolar verirsen 5 dolarlık ürün üretirim diyor. Fiyatı arttıkça gerçekten kaliteli ürünlere rastlamak mümkün. Ki sizi temin ederim kalitesiyle insanı şaşırtan ürünleri var.

Mesela Türkiye’de en muzdarip olduğumuz konulardan birisi şarz kablosu şüphesiz. Uçuk fiyatlara çıkmadan doğru dürüst kablo bulmak neredeyse imkansız. Orijinal almaya kalkınca da bir dünya para. Örneğin şu linkteki ürünü beğendik diyelim. Ki ben gerçekten beğendim.

Nelere dikkat ediciz. Öncelikle satıcımıza. Sitenin üst kısmında satıcının bilgileri yer alıyor. Tıklarsanız satıcı dükkanına gider. Üzerine geldiğinizde ise satıcının ortalama puanlarını gösterir.  Satıcıların isimlerinin yanında rozetler vardır dikkat etmişssinizdir. Bu rozetleri kolay kazanmıyorlar.  Bu arada follow butonuyla satıcınızı favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Satıcıların aldıkları puanlara göre sıralaması aşağıda. Riske girmeyeyim diyorsanız en azından elmaslı bir satıcıyla alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü satıcı oldukça uzun bir süredir ürün satıp, iyi geri bildirim almaktadır. Elmas kazanmak kolay değil arkadaşlar. Dürüst olmalı, iyi ürün satması gerekiyor.

 

Ödeme Yöntemleri

Aliexpressten alışveriş yapmak için kredi kartı veya banka hesap kartınızın olması gerekiyor. Bu kartların da online işlem yapmaya açık olması gerekiyor. Havale, EFT ya da kapıda ödeme yemiyor efendim. Ödeme sistemi güvenli mi ? Bilgisayarınıza güveniyorsanız güvenli. Defalarca kredi kartından, banka kartından vs. alışveriş yaptım daha sıkıntı yaşamadım. Ben yine de şüphe duyuyorum derseniz sanal kart kullanın. Ya da İninal Kart gibi ön ödemeli kartlar kullanabilirsiniz. Onlar da geçerli. Bu konuda benim favorim Enpara’dır. Şiddettle Enpara kullanmanızı tavsite ederim.

Sipariş Nasıl Verilir ?

Şimdi ürünü seçtik beğendik. Üye olduğunuzu varsayıyorum. İster sepete atın ister direk alın. Ben daha sonra inceleyeceğim ya da hoşuma giden ürünü sepetime atıyorum. Siz de takıldıkça öyle yaparsınız. Mesela ben bu ekran koruyucu beğendim.

Gördüğünüz gibi size seçimleri yaptıktan sonra Buy Now butonuna bastıktan sonra sizi ödeme sayfasına yönlendirecek. Bu arada ürünün sayfasında kırmızı ile işaretlediğim yerde kargolama tercihleri var. Kargo için önemli olan bu kısıma dikkat edin. China Post Ordinary Small Packet Plus adı verilen kargo size ürünü bedava gönderecektir fakat kargoyu Türkiye sınırlarına girdikten sonra takip etmeniz mümkün olmayacaktır. PTT artık ne zaman getirirse.

İşaretli alanın sağ tarafındaki ok işaretine tıkladıktan sonra size kargo seçeneklerini sunacaktır. 95 cent verip takipli kargo seçeneğini de seçebilirsiniz. Yok ben para mara vermem derseniz standart kargo seçeneğini de seçebilirsiniz. Kargo ile ayrıntılı bilgiyi bir başlık altında yazının ilerleyen kısımlarında sizlere anlatacağım.

Ödeme sayfası ise aşağıdaki şekilde.

Bu kısımda adresinizi düzenleyebilir yeni bir adres ekleyebilirsiniz. Arkadaşlar  adresinizi yazarken türkçe karakter kullanmayıp tamamını büyük harflerle yazmanızı tavsiye ederim. Posta kodunuzu da eklemeyi de unutmayın.

2. Kısımda ise siparişinize son bir kez göz atabilirsiniz. Satıcıya iletmek istediğiniz özel bir şey varsa, leave message kısmından iletebilirsiniz. Bazen gerekli olabiliyor. Renklerini rastgele yolladıkları şeyler var mesela. Ben 2 kırmızı 3 siyah isterim diyebilirsiniz. Genellikle dikkate de alıyorlar. Mesela bisiklet için takım forma alırken üstü L olsun altı XL demeniz de mümkün. Bu kısımda ürünün fiyat bilgileri de mevcut. İsterseniz adeti de artırabilirsiniz.

Kart bilgilerinizi girdiğiniz kısım ise burası. Eğer kartınızın üzerinde isim yazmıyorsa kendi isminizi girin o da kabul oluyor.  Büyük harflerle tabiki. Benim halihazırda tanımladığım kartım var. İsterseniz sizde bir kartınızı siteyle ilişkilendirebilirsiniz.  Kartlarınızın online işlem yapmaya açık ve 3D güvenli ödeme şıklarının da aktif olduğundan emin olun. Sitenin altında confirm and pay butonuna bastıktan sonra sizi bankanızın sms ile doğrulama sitesine yönlendirecek size gelen şifreyi girdikten sonra siparişi vermiş olacaksınız.

Eğer ödemenizi başarıyla gerçekleştirdiyseniz sizi bu sayfa karşılayacak.

Kargo Takibi Nasıl Yapılır ?

Siparişi verdik peki sonrası ne olacak. Arkadaşlar daha önce de bahsettiğim gibi 5 dolardan daha düşük ürünlerin çoğu takipsiz kargo ile yollanır. Bu tip kargoları sadece Türkiye sınırlarına girene kadar takip etmek mümkün. TR’ye girdikten sonra PTT’nin insafına kalmış ne zaman gelirse. Fakat son zamanlarda takipsiz kargolar bile beni şaşırtmaya başladı. 1 aydan fazla beklerdik 2-3 haftada gelir oldular. Takipsiz kargolu ürünleri alırken bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Takiplilerin ise her hareketini görmek mümkün.

Bu arada satıcıların ürünü kargolamaları 2-3 gün sürebilir. Aliexpress 1 haftaya kadar mühlet veriyor satıcılara. Bu konuda satıcıları sıkboğaz etmenize gerek yok. Kargoluyorlar er ya da geç. Bazen de sürpriz yapıp 24 saat geçmeden kargoladıkları da olmuyor değil. Sanırım satıcı yoğunluğuna bağlı.

Takipsiz Kargonun Takibi

Takipsiz kargonun takibi nasıl olacak derseniz onu da Türkiye sınırlarına girene kadar takip etmek mümkün. Farzedelim ki aldınız takipsiz bir ürün. Nasıl takip edeceğiz.  Satıcı kargoladığında size bir dizi numara verecek. Profilinizde my orders kısmına girdiğinizde siparişlerinizi listeleyecek.  Kırmızı ile işaretlediğim Track Order butonuna bastığımda ise sizi ürünün kargo hareketlerinin olduğu sayfaya aktaracak.

Bu da kargo hareket sayfası. Aliexpress sizin için bilgileri çekip güncellese de siz en güncel bilgi için kırmızı kutu içersine aldığım tracking numberi kopyaladıktan sonra sağda işaretledim CAINIAO linkine tıklayıp takip sitesine giderek kodu yapıştırın. 

Takip ettiğimiz site burası. Received by line haul kısmı geldiyse bizim ülkeye iniş yapmış gerisi Allah kerim.

Takipsizler için diyeceğim şu ki verdiniz siparişi, satıcı kargoya verdi. Bekleyin. Elbet bir gün PTT ci kapınızı çalıp size ürününüzü getirecek. Ama satıcının size takip edilebilir bir kod verdiğinden emin olduktan sonra gönlünüzü ferah tutun.

Takipli Kargo Takibi

Paraya kıydınız 5 dolardan pahalı bir şey aldınız. Kargo bilgilerini incelediniz. Ürünü registered kargoyla yollayacaklar. Peki nasıl takip edeceğiz ? Profilinizde My Orders kısmına geldikten takip etmek istediğiniz ürünün sağ tarafındaki Track Order butonuna tıklayın. Tıpkı aşağıdaki gibi.

Tıkladıktan sonra gelen sayfa ise aşağıdaki gibi. Bu sayfa benim epey önceden verdiğim bir siparişe ait. Epey hareket mevcut ki ürünü aldım da. Ürünün satıcıdan alındığı yola çıktığı ülkeye vardığı ve teslim alındığı gibi bilgiler var.

Aliexpress bu sayfadaki bilgileri tahminimce günde 1 ya da 2 kere güncellediği için en güncel bilgiye PTT’nin sitesinden ulaşabilirsiniz. Takipli yani registered kargoda ise satıcı size R ile başlayan RB220502055SG gibi bir kod verecek, yukarı da da kırmızı dörtgenle işaretlediğim kısımda yer alan kod. Bu kodu kopyalayıp PTT’nin gönderi takip adresine girdikten sonra barkod numarası kısmına yapıştırın güvenlik kodunuzu da girin, karşınıza şöyle bir ekran gelecek. Sayfanın aşağısındaki kargo hareketleri görünüyor. Satıcı ürünü kargoya verdikten sonra bu bilgilerin PTT’nin sisteminde görünür hale gelmesi 3-4 gün sürebilir. Bu sürede sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Gönderi yurtdışına sevk edildi ibaresinden sonra Türkiye’ye girmesi 1 hafta ile 20 gün arasında değişebilir. Kısacası sabırlı olun sevgili arkadaşlar.  Kargo sizin bulunduğunuz şubeye geldiğinde evinize gelmesini beklemeden de teslim alabilirsiniz. Zira bazı yerlere PTT haftada 1 kere gidiyor. Düşünün dağıtım günü Çarşamba. Sizin kargonuz perşembe ulaştı. Haftaya çarşambaya kadar beklemek zorunda kalacaksınız. Sonra kargo niye bu kadar gecikti. Fakat yapacak bir şey yok. Bedava kargoya bu işler böyle yürüyor.

Peki ürün elimize ulaştı. Herhangi bir sıkıntı yok. Aldığınız ürünü onaylamanız gerekiyor. Eğer siz onaylamazsanız otomatik onaya düşer. Ama ilgili olun üşenmeyin onaylayın. Onay için My Orders sayfasında ilgili siparişin sağ tarafında yer alan Confirm Good Received butonuna tıklayın.

Açılacak sayfada emin misiniz falan diye soracak onaylayın geçin. Sonra ürünle ilgili düşüncelerinizi de bildirin. Satıcıyı ve ürünü oylamanızı tavsiye ederim. Bu sizin için ve satıcılar için faydalı bir eylem. Yaptığınız her yorumdan puan kazanıyorsunuz. Sadece satıcıların değil sizin de bir üye profiliniz var. A1, A2,A3 diye gidiyor. Seviyeniz arttıkça hızlı iade alma gibi seçenekleriniz de var. Para iadesi almayı da ayrı bir yazıda anlatmayı planlıyorum. İmkan olursa video da çeker yüklerim de bunun garantisiin vermeyeyim.

Evet oldukça uzun bir yazı oldu anlatmadığımız yer kaldıysa affola. Uyarırsanız ekleriz. İlerleyen günlerde öne çıkan, göze çarpan ürünlerden listeler yapıp yayınlayacağım. Takip etmenizde fayda vardır. Ayriyeten aklına takılan bir şey olan varsa buyursun gelsin, sosyal medya hesaplarımdan yardırsın.

İyi alışverişler… 🙂