SJ6000 Wi-Fi NoPro Action Cam İncelemesi (Bol Fotoğraflı)

Ağustos 6, 2015 0 yorum 2683 okunma

GoPro ile çekilmiş videolara baktıkça insanın içi gidip ah ulan bizde de olsa bir GoPro olsa çeksek iki görüntü de paylaşşsak sağda solda diye iç geçirmiyor değildik hani. Öğrenci insanız bizde para ne gezer GoPro alacak. Güç bela bir bisiklet alabilmişiz kendi çapımızda binip eğlenmeye çalışıyoruz. Zaman geçtikçe la bize bir aksiyon kamerası lazım diye düşünmeye başlamışız. Derken GoProya para yetmediği için muadillerine yöneldik. Derken ver elini çin diyor insan. SJCAM markasını duyanlar olmuştur. O markanın kameralarına baktık iyidir hoştur fena da çekim yapmıyor derken almaya niyetlendik. SJCAM modellerini kendi sitesinden görebilirsiniz. Aliexpress gibi uzakdoğu sitelerinden de alabilmeniz mümkün. Benim inceleyecek olduğum model olan SJ6000 SJCAM markasına ait değil. Kutusunda qoer yazıyor SJCAM markalı değil ama hemen hemen aynı ayarda bir ürün. Ekranı büyütmüşler bir kere o hoş olmuş. 2 inç yapmışlar. Wi-Fi de epey iyi bir özellik. Zira kamerayı kaska monte ettiğinizde nereyi gördüğünü görmek oldukça önemli. Yanlışlıkla sadece asfaltı veya gökyüzünü çekme gibi olaylarla karşılaşılmıyor değil hani. Gelelim fiyatına 1 adet yedek batarya 2 tane 16 Gb Kingston Class 10 hafıza kartı ile birlikte 300 TL’ye mal oldu. Çinde okuyan bir arkadaşım vasıtasıyla aldım fakat siz çin alişveriş sitelerinden alabilirsiniz.  Çok konuştuk fotoğraflara geçelim.

Ürün böyle bir kutuda geliyor.

Kutu

Kutudan epey bir aparat çıkıyor.

Kutu İçeriği

Kutu1

Kameramız ise bu. Siyah, beyaz, gri, mavi, sarı ,pembe gibi renkler mevcut fakat ben tercihimi siyahtan yana kullandım. Siyah iyidir iyi.

Body

Açık olan hali ise önden böyle gözüküyor.

Body_acik

Kapalı şekilde ekranı böyle.

Body3

Açılış ekranı

body_kapanis

Video kaydı yaptığı ekran burası. Üstteki ok tuşuna basınca kayıda başlıyor. Kayıt yaparken de fotoğraf çekmek mümkün. Sağ taraftaki aşağı tuşu ile foto çekimi yapıyor.

Body_acik1

Kapanışı

Body_acilis

Kameranın Usb – Micro Sd Kart Girişi ve HDMI girişi sol tarafında yer alıyor.

Body_yan2

Yukarı ve aşağı tuşları ise sağ tarafta. Aşağı tuşu ile video kaydı esnasında fotoğraf çekebilmek mümkün.

Body_yan

Kameranın üst kısmında bulunan ok tuşu ile kaydı başlatabiliyor ayarları onaylayabiliyorsunuz.

Body_ust

Al kısımda ise batarya yuvası var. Tırnağını sağ tarafa çekip kapağı yerinden çıkartıp bataryayı sökebiliyorsunuz.

Body_alt

Housingimiz de bu. Su geçirmez, darbelerden rüzgardan ıvırdan zıvırdan koruyacak kılfımız aynı zamanda kaska gidona vs monte etmek istedeğinizde kullanacağınız en önemli aparat.

Housing8

Housing9

Housing gayet kaliteli malzemeden yapılmış, su geçirmezlik testini yaptım sıkıntı yok fakat eksilerine gelecek olursak sesleri çok iyi almıyor. Boğuk geliyor. Zaten rüzgar sesi oluyor bisiklette çoğunlukla bu çok da önemli değil bana göre. Housingin düğmeleri çok sert. Epey güç uygulamak gerekiyor basabilmek için. Kamerayı içine koymak kolay fakat oradan almak zor. Biraz sallamak gerekiyor içinden çıkartmak için. Bir de iyi yerleştirmediğiniz takdirde kamera housingin kenarlarını da gösteriyor görüntüde. Bunların dışında bir sıkıntıya rastlamadım. He bir de Vidaları sıkmak bir zor olabiliyor. Özellikle kısa olanları.

Housing10

Housing5

Housing4

Housing3

Housing

Biraz da aparatları incelemeye geçelim. Kamerayı housing ile beraber buna bağladıktan sonra diğer aparatlara bağlayabiliyorsunuz.

Aparat6

Üstteki aparatı buna takmanız lazım. İlk başlarda takması çıkartması oldukça zor. Zira plastik epey sert zorlamak gerekiyor. Zamanla alışır diye tahmin ediyorum. Bu arada bu zımbırtıdan iki tane var. Ben bir tanesini gelir gelmez kaska taktığım için çıkarmaya üşendim.

Aparat3.

aparat3

Aparatlı.

Aparatlı

Kaska takarken kullanabilirsiniz açısı gayet iyi. Vidayı sıkmak nispeten daha kolay.

aparat4 (2)

Aparat

Aparat1

Valla bunlar ne şekil bende çözemedim :))

Aparat4

Aparat5

Bant

cırt

Cırt_cift_taraflıbant

Bisiklet gidonuna sabitlemek için olan aparatımız bu.

Gidon_Aparat

kızak (2)

kızak

Yedek housing kapağı da yolluyorlar.

Yedek_housing_kapak

Bu tokayla kemere falan takılıyormuş da pek içime sinmedi.

toka

Kullanım kılavuzumuz da var.

kullanimkilavuzu

kask1

kask2 kask5 kask4 kask3

Son son kutunun dışının da fotoğrafları.

kutuyan

kutuarka

Kameranın Wi-Fi ile kullanabilmek için telefonunuza AIT WiFi Cam Viewer yüklemeniz gerekiyor.Bu program Android için geçerli henüz  iOS üzerinde deneme şansım olmadı. Yükledikten sonra Wi-Fi kısmından kameranın wi-fi ağını seçip 1234567890 olan fabrika çıkışı şifreyi girip bağlanmanız gerekiyor. Telefon bağlandıktan sonra uygulamayı açıp kullanabilirsiniz. Wi-Fi ne kadar mesafede işe yaradığını test etme şansım olmadı. Ama oldukça işe yarar bir özellik. Zira kamera nereyi görüyor monte ettikten sonra telefon üzerinden görebiliyorsunuız. O kadar aparat var ama bisiklet için su altında kullanmak için ve daha birçok yerde kullanmak için göğüs askısı şart. Bisiklette kaska monte ettiğinizde motorsiklet mi kullanıyorsunuz bisiklet mi belli değil. Bisiklete taksanız keza aynı. Su altında ise elle tutmak bir yere kadar oluyor. Kendi çektiğim deneme videoları ise şunlar.

Bu videoda herhangi bir oynama yapılmadı.

Bu videoda ise biraz montaj yapmaya çalıştım.

Kameranın çektiği fotoğraflar ise

PICT0009 PICT0012 PICT0013 SNAP0003 SNAP0009 SNAP0022 SNAP0036

İnceleme bu kadar herhangi bir soruyu yorum atmanız yeterli.