Nexus 5 USB OTG Kullanımı

Ocak 1, 2015 0 yorum 1676 okunma

Nexus 5 te, USB OTG fonksiyonu mevcut. Yani Nexusunuza flash bellek, hard disk gibi veri depolama üniteleri bağlayabilirsiniz. Ancak bu fonksiyonu kullanabilmek için öncelikle USB OTG kablosuna ya da Micro Usb çıkışı bulunan bir flash belleğe ihtiyacınız var. Ayriyeten telefonun flash belleği görmesi ve veri aktarabilmek amacıyla kullanacağımız bir uygulamaya ihtiyacınız var. Bu uygulama olmadan harici bellek aktif olmuyor.

Usb OTG kablosunu teknoloji mağazalarından ya da internetten satın alabilirsiniz. Hatta bazı tabletlerin yanında bile veriyorlar. 🙂 Ben yerel bir elektronik mağazasından 3 TL gibi cüzi bir fiyata aldım. 3 liralik kablodan hayır mı gelir demeyin, saniyede 1 megabyte’dan daha hızlı veri aktardığını program üzerinden gördüm.  Ya da zaten flash belleğe de ihtiyacım var diyorsanız hem usb çıkışı hem de micro usb çıkışı olan flash bellekler artık mevcut. Kingston , Sandisk ve Hi-Level gibi firmaların ürünlerini bulabilirsiniz. Bu arada OTG fonksiyonlu Hi-Level flash bellek A-101 e ara sıra geliyor. Ürünün geldiği gün sabah erkenden markete gidin zira yağmalıyorlar 😀 Neyse biz asıl meseleye dönelim;

OTG Kablomuz

OTG Kablo

Bu da çift taraflı çıkışı olan flash belleğimiz.

Micro Usb Bellek

Sıra geldi uygulamaya. Ben Nexus USB OTG File Manager adlı uygulamayı kullanıyorum. Şu an ücretli bir uygulama 5,69 TL gibi bir ücret isteniyor fakat internette ararsanız warezini, bedavasını  kolaylıkla bulabilirsiniz. Sıra geldi kullanıma flash belleği telefona bağladıktan sonra uygulamayı açtığınızda karşımıza çıkan ekran bu.

otg manager

Connect dediğimizde ise varsayılan olarak ayarlansın mı diyeblir he deyin geçin. Ardından flash belleğimizdeki dosyaları görebilirsiniz.

 

otg manager

Kopyalamak istediğiniz dosyanın yanındaki tik işaretine tıkladıktan sonra yukarudakı sayfa ikonuna tıkladıktan sonra yan sekmede telefon hafızasında istediğiniz dizine kopyalayabilirsiniz. Ya da telefon hafzıasındaki bir veriyi aynı şekilde usb aygıta da kopyalayabilmeniz mümkün.

otg manager

 

Ben flash bellek , 1 TB Taşınabilir disk gibi aygıtları telefonuma bağladım şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ama usb kart okuyucu bağlamada problem olabiliyor, çoğu zaman görmüyor. kart okuyucu da bağlamayıverin canım.

Uygulama için logoya tıklatın.