Lise Biterken

Mayıs 22, 2013 0 yorum 1047 okunma

5 yıllık lisenin bu kadar çabuk biteceği  hiç aklıma gelmezdi demiyorum abi. Bitti ama nasıl bitti bir de bana sorun arkadaş. Son Oks öğrencisi olarak tercih zamanları pek aklım başımda değildi. Ben yazın tadını çıkarmaya çalışırken bir de tercih meselesi çıkardılar başıma. Hoca dedi Sosyal Bilimler Lisesi diye bir lise var iyi orası seni oraya gönderelim. Dedim iyi hocam yaz gitsin. Sonra şak diye tuttu mu. Ben okula gidene kadar sosyal bilimlerin ne olduğunu bilmiyordum.

school

 

 

 

 

 

 

 

Dediler beş sene. Nasıl lan 5 dedim. 1 yıl hazırlık var dediler. İyi dedim okuruz. İngilizce namına ne öğrendiysem o sene içerisinde öğrendim. Nasıl mı ? İlköğretimde 4. sınıftan itibaren son sınıfa kadar ingilizce öğretiyorlar ya  işte ben o kadar İngilizceyi abartısız ilk bir ay içerisinde yuttum.
school_by_holiveira

Sonrası 9 10 11 12 okuduk işte. Gerçi 10. sınıftan sonra okul değişikliği yaptım. Benim için iyi oldu. Yeni insanlar tanıdım. Yeni ortamlar gördüm iyi ya da kötü. Ama haliyle notlarda haliyle bir düşüş yaşanıyor. Yeni öğretmenler kendinizi tanıtıp yazılılarına alışana kadar. Sonrası devam. Sorarsanız Sosyal Bilimler nasıl diye ? İyi ama isteyen öğrenci için iyi. Kendini sosyal bilimler, edebiyat, felsefe sosyoloji vb,  gibi alanlarda yetiştirmek isteyen öğrenci için birebir fakat benim için değil. Okuyan yazan çizen öğrenci istiyor. Kitap okudum mu okudum ama istenilen kitapları değil. Mecbur bırakılmadıkça ne deneme ne makale ne de şiir yazdım. Yazdıklarım da not korkusuyla başka bir şey değil. Ama yazınca oluyor. Üniversite için Edebiyat vs . düşünmüyorum. Zaten lise boyunca bilgisayarla teknolojiyle ilgilendiğim kadar edebiyatla ilgilenseydim ohoooo. Lise türü yapıma uygun değildi fakat uyum sağlamaya çalıştık. Kah arkadaşımızın bilgisayarını formatladık kah bir afiş yaptık kah hocanın birinin bilgisayarla ilgili problemlerini çözdük. Millet şiir dinletilerinin tiyatroların keyfini çıkarırken biz arka planda sesti ışıktı görüntüydü o laptop senin bu benim uğraştık durduk. Sonra tüm alkışı kim aldı ? Tabi ki sahnedekiler. Sahnenin arkasındaki olarak kendi kendimi alkışladım. Ama olsundu derslerden yırtmaktı kaytarmaktı. Kopya meselesine gelecek olursak. Çektim mi ? Çektim gram acımadım, en zor en kolay hocada da olsa çektim. Adalet, hak falan diyorsunuz da bana okullarda adaletten bahsetmeyin. Bazı hocaların yalakaları sınavlardan önce sınav kağıdını inceleme fırsatı buluyorsa, sözlü notları  akıyorsa, bana yasak ama onlara değilse bana adaletten bahsetmeyin. Siz siz olun okulda bir Allah’ın kuluna koz vermeyin. Kim olursa olsun en yakın dostunuz dahi. Dostunuza daha dikkat edin yarın sizin düşmanınız olduğunda sizi nerenizden vuracağını daha iyi bilir. İşi düşünce size hal hatır sorana gelip selam verene hayrına asla iş yapmayın. Her yol  mübahtır onlar için. İş mi var ? yaparız sen paradan haber ver deyin geçin gidin.

dorm

Neyse 5 sene boyunca okulun yurtlarında kaldım. Yurt hayatı 10 numaradır. Herkesin yaşaması gereken bir şey olsa gerek. Yeri geldi 10 kişilik odada yeri geldi bu sayı 15 e kadar çıktı fakat sonunda 4 e kadar düştü. Ama 4 kişilik odada 10 kişilik odalardaki tat samimiyet kalmadı. Gece konuşanlar mı dersin yastığa sarılıp ağlayanlar mı dersin neler neler. Diyeceksiniz sen hiç duygulanmadın mı ? Tek bir yerde o da okul ilk sefer gideceğim gün çantayı sırtladım şöyle bizim evin etrafına sokağına, ağaçlara etrafa bir baktım. Sanki tekrar gelmeyecek gibi. Sadece o an biraz koydu, ip kopsa orada kopacaktı ki kopmadı orada da kopmadıysa daha da kopmaz. 😀

Yazının sonlarına doğru gelirken, tek gerçek dostunuz kendinizsiniz. Hiçbir şeye gitmeyecek gibi bağlanmayın. Gün gelir her şey toz olur uçar gider. İnsanlar, eşyalar, binalar,çiçekler aklınızın alabileceği her şey.

Takipte kalın. Semih Aydın